Anasayfa | Yararlı Yazılar | Neden Ağır Çelik Villa Seçilmelidir?

Neden Ağır Çelik Villa Seçilmelidir?

Betonarme Villa ile Ağır Çelik Villa Arasındaki Farklar Nelerdir ?

 • Betonarme yapılar ağır olduğundan dolayı olası deprem kuvveti betonarme yapıları daha fazla etkileyecektir;b2
  Çelik villalar yüksek mukavemete sahip olduğundan dolayı betonarme sistemlere göre birim ağırlıkta daha fazla yük taşıyabilirler. Örnek verecek olursak 5 m uzunluğundaki 25cm x 50cm bir betonarme kirişin ağırlığı yaklaşık olarak 1550kg dır. Aynı açıklığı geçen ağır çelik HEA300 profilin ağırlığı 440kg dır. Görüldüğü üzere sadece bir kirişte yaklaşık 1 tonluk yük farkı bulunmaktadır. Yapı geneline baktığımızda da betonarme villanın çelik villadan yaklaşık olarak 10 kat daha ağır olabildiği gözükmektedir. Yapıya etkiyen deprem hesabı yapının ağırlığına göre hesaplandığından dolayı çelik yapıya etkiyecek deprem yükü yaklaşık olarak betonarme binaya etkiyen deprem yükünden 10 kat daha küçük olacaktır. Bundan dolayı çok yüksek şiddet deki depremlere bile rahatlıkla dayanabilmektedir.
 • Çelik taşıyıcı elemanlar fabrika ortamında imal edildiğinden dolayı imalatın devam etmesi hava şartlarından bağımsızdır. Bundan dolayı olumsuz hava koşulları imalatı etkilememektedir. Betonarme yapının inşası tamamen sahada gerçekleştiği için olumsuz hava koşulları yapının inşa süresini uzatmaktadır.
 • Çeliğin elastiklik modülü diğer yapı malzemelerine kıyasla çok yüksektir bundan dolayı büyük bir şekil değiştirebilme kabiliyeti var. Mesela, bu özelliği betonarmenin 11 katıdır. Dolayısıyla çelik yapılarda tasarım özgürlüğü daha fazladır.
 • Çelik yapıların kolaylıkla sökümü ve başka bir yere montajı sağlanabilir. Aynı zamanda istenildiği taktirde tamamen geri dönüşümü de mevcuttur.

Hafif Çelik Villa ile Ağır Çelik Villa Arasındaki Farklar Nelerdir ?

 • Ülkemizin büyük bir kısmında nemli hava hakimdir. Aynı zamanda villaları genellikle yüksek neme sahip deniz kenarında yaptığımız için çeliğinb3 düşmanı olan ve çelik sistemin servis ömrünü belirleyen unsurlardan biri olan nem büyük bir önem arz etmektedir.
 • Hafif çelik sistemlerde 0,7 ile 1,8 mm kalınlıktaki galvanizli saclardan imal edilmektedir. Oysaki çelik sistemlerin taşıyıcı elemanlarının et kalınlığı TS648’e göre en az 4mm olmalıdır.
 • Hafif çelik sistemlerin tüm elemanları 0,7 ile 1,8 mm kalınlıktaki galvanizli sacların CNC makinalarında projesine göre şekillendirilmesi, kesilmesi ve montaj delikleri açılmasıyla gerçekleşir. Bu işlemler sırasında galvanizli sacın galvaniz yapısı zarar görmektedir. Bundan dolayı özellikle birleşim noktalarında nem ile korozyon oluşmaya başlamakta ve zaten ince bir yapıya sahip olan sacı tahta kurdu gibi kemirerek dahada inceltmekte ve deprem gibi dış etkilere karşı dayanım gücünü azaltmaktadır ve yapının servis ömrünü azaltmaktadır.
 • Hafif çelikten imal edilen panellerin içinde hafif çelik profiller sık aralıklarla bulunduğundan dolayı ileriye dönük tadilatlarda taşıyı sistem zarar görmektedir. Bundan dolayı isteğe bağlı (ilave pencere, kapı açımı gibi ) tadilat yapılamamaktadır.
 • Hafif çelik sistemler ağır yük taşıyamayacağından dolayı ağır cephe kaplama malzemeleri (taş, tuğla duvar v.b.) ile kaplanamamaktadır.  Ağır çelik sistemlerin yük taşıma kapasiteleri daha fazla olduğundan dolayı cephe kaplaması ve yalıtım malzemelerinin seçiminde size özgürlük tanımaktadır.
 • Hafif çelik sistemlerin yük taşıma kapasitesi az olduğundan dolayı döşemelerde hafif malzemeler kullanıldığından dolayı binada yürüme esnasında sarsıntının ve yürüme esnasında çıkan ayak seslerinin duyulması daha fazla gerçekleşir. Ağır çelik sistemlerde betonarme sistemlerdeki sağlamlığa ve ses yalıtımına sahip olabilirsiniz.

Ağır çelik villa proje ve anahtar teslim fiyat teklifleri için bize izmircelikproje@gmail.com / info@izmircelikproje.com adresinden ulaşabilir yada buraya tıklayarak detaylı iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

x

Check Also

Neden Ağır Çelik Villa Seçilmelidir?

Betonarme Villa ile Ağır Çelik Villa Arasındaki Farklar Nelerdir ? Hafif Çelik Villa ile Ağır Çelik Villa Arasındaki ...

Dış Cephe İş İskelelerine Dair Tebliğ Yürürlüğe Girdi – 01.07.2015

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iskele tebliği: AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN ...

Çelikler için Çekme Dayanımı – Sertlik Dönüşüm Tablosu

Çelikler için Çekme Dayanımı – Sertlik Dönüşüm Tablosu aşağıda verilmiştir. Resmi büyütmek için üstüne tıklayın. ...

Alaşım Elementlerinin Çeliklere Etkileri

ALAŞIM ELEMENTLERİNİN ÇELİKLERE ETKİLERİ Maksimum %2,06 karbon içeren demir karbon alaşımları çelik olarak adlandırılır. Çelikler ...

Yapı Güçlendirme Nedir, Nasıl Yapılır ?

Bu yazıda yapı güçlendirme nedir, nasıl yapılır, yapı güçlendirmelerinde nelere dikkat edilmelidir, güçlendirme maliyetleri nasıldır ...